Po dvou letech v Jižních Čechách („Speedway Blatná“ v obci Tchořovice) jsme se s naší největší letní akcí rozhodli vrátit na osvědčenější Hoškovice, kde od posledního ročníku proběhla řada změn a investic vedoucích k profesionalizaci letiště a jeho provozu. To vždy znamená, že jiné než letecké akce budou mít brzy utrum, nám to ale letos ještě vyšlo.

Sprintovalo se na druhou stranu, tedy do mírného kopce a proti větru (byl-li vůbec nějaký). Mou chybou jsme však lidem na leták nenapsali, aby při cestě na akci sjížděli až na exitu 63 obec Březina, a tak nám po okolí bloudila řada klubáků a návštěvníků. Upřímně se za to omlouvám, byla to moje chyba, neboť jsem skládal text letáku a toto byla důležitá instrukce, na kterou jsem zapomněl. Jak jste ale najeli na správný směr, cedulí jsme měli v Hoškovicích, na dálnici i v Březině dostatek. Nakonec snad všichni, kteří na akci mířili, tak i dojeli.

Již v pátek po čtvrté odpoledne se na letišti začala sjíždět skupina asi 10 aktivních klubáků s několika kamarády a začali jsme vyskládávat hromadu různého vybavení pro akci. Když přijel Houska, a předvedl nám tím svůj nově upravený Safety Car, o hlavním showcaru sprintů bylo naprosto jasno. Dorazil také náš shop vedený Houskou ml. s dodávkou plnou proviantu až ke stropu. Drtivou většinu času pak zabrala příprava železných zábran, které sice plnily svou úlohu skvěle, příště ale budeme vědět, že na ně potřebujeme víc lidí. Končili jsme se západem slunce a řada z nás byla úplně vyřízená. V tu chvíli dorazili bratři Raisrové s jejich Mustang foxem na podválu. Hned jak se auto nastartovalo, bylo nám jasné, že to bude velká zábava, a byla až do samotného finále. Svlažili jsme pak hrdla chladivým pivkem, následně se zahřáli i ohnivou vodou, rozpálili se doběla Koudyho pěstěným česnekem na topinkách na grilu a kolem půlnoci už většina spala. Nejtvrdší jádro samozřejmě nikoliv na pensionu, ale na ploše v autech a spacácích hlídalo vybavení.

Akce pro nás začala před šestou ráno, kdy se začal sjíždět celý organizační tým. Dorazily také stánky Route 66 shop, kuřátka Country Grill, velký stánek s grilovaným masem, trampolíny a trdelník, samozřejmě také Houskaři postavili náš klubový shop, který byl po dlouhé době plný nového zboží. Žádné fronty jako posledně ve Tchořovicích se u jídla a pití nekonaly, a velmi jsme si kvůli tomu oddechli. Časomíra s týmem Vládi Hutly dojela také včas, jen nás znervóznila změna telefonního čísla zřejmě pár dní před akcí, protože jsme se jej nemohli dovolat. Naštěstí Vláďa znovu dokázal, že jeho slovo platí na 100%. Po něm dorazila také smluvená záchranka a hasiči z Kněžmostu. Symbolickou třešinkou na dortě pak byly naše tři hostesky, které se měly postarat o potěchu oka i jiných smyslů při Sexy Car Wash, ze kterých jsme pro jejich širší využití udělali ještě start maršálky. Před devátou se připravila na nápor návštěvníků Bullittova pokladna i s týmem pomocníků a Danny si rozložil své registrační noty vedle časomíry a žačal zapisovat první závodníky, a vše spělo k zahájení akce. Z míry mne však vyvedli mediální partneři z Kiss Radia Delta, kteří nejen že neměli elektrocentrálu na nafouknutí reklamní brány a chtěli si půjčovat tu naší od časomíry (aha), ale ani nebyli schopni dovézt promo auto kterému by hrál zvuk, takže jsme tím přišli i o možnost mikrofonu. A toto, milí přátelé, nám potvrdili asi 20 minut před akcí smskou. Služba byla klubem samozřejmě placena více než mesíc předem. Ještěže jsme možné potíže předvídali a nově pořízený klubový megafon vydržel celý den. Bez něj by se akce stala neuskutečnitelnou. V zadní části dráhy jsme postavili brigádníkovi stán, aby přežil horko a hlídal tím trať z druhé strany, aby se nám nějaký blázen nevydal proti sprintujícím autům. A pak už jsme jen odpočítávali minuty do začátku.

Dle plánu jsem pozdravil návštěvníky a poděkoval za podporu akce všem podporovatelům klubu, sponzorům a mediálním partnerům. Skutečnost, že i v naší komunitě nejsme nesmrtelní, jsme si připomněli minutou ticha za kamaráda Rosťu Raisra z 1st Veteran Car Clubu Praha, který podlehl zákeřné němoci, a také na Filipa Kloudu, našeho někdejšího předsedu, který 1. července 2013 smrtelně havaroval na motocyklu. Tyto neblahé skutečnosti nás stmelují, neboť si při nich uvědomujeme, jak každá postava naší velké US Cars rodiny po svém odchodu ostatním chybí. Abychom ale nezůstali chmurní, seznámil jsem návštěvníky s programem (byť na přeskáčku) a následně pozval závodníky na rozpravu vedenou časomírařem Vláďou. Po zodpovězení obvyklé sady dotazů jsme vyhlásili začátek volných jízd, kde si všichni ještě bez měření času měli šanci vyzkoušet startovací zařízení a svou reakci. Z dlouhé řady amerik na letišti začali vyjíždět jednotlivci i předem domluvené dvojice kamarádů, kteří chtěli poměřit své síly. Jelikož zmenšený prostor na dojezdišti nebyl nafukovací a nebylo možno se jinou cestou vrátit na start hned po odjetí závodu, jakmile nám odjelo kolem 20 aut, Houska skočil do svého Safety Caru a pro skupiny nám dozadu jezdil. Dvě hodiny bylo optimum pro zkoušku startovacího zařízení, kdy závodníci v počtu 48 vozů, měli několik pokusů a všechny využili. Následovala krátká přestávka, kterou vyplnila děvčátka v plavkách při mytí Boďasova Saleenu 05. V stále zvyšujícím se horku se lecktrý účastník akce osvěžil pohledem a mohli jsme pokračovat.

Rozjela se dvouhodinka kvalifikačních jízd. Každý závodník měl čtyři pokusy na to, udělat dobrý výsledek, který by ho posunul do finálových klání. Byl-li někdo se svým časem spokojen již po první jízdě, nebylo nutné unavovat sebe i techniku a odjezdit si vše. Bez jednoho platného kvalifikačního času však nebylo možno do finálových jízd postoupit. Ze všech kategorií postupovalo 16 nejrychlejších závodníků, tam kde jich bylo méně tak 8. Na dobrém času tedy záviselo kardinálně. Největší tlačenice tradičně byla v Mustangy hojně obsazené kategorii V8 do 5099 ccm, napříště se tato kategorie asi bude ještě více dělit, ale o tom se jistě povede ještě další diskuse. Pojďme se ale vrátit na trať: Ručička teploměru se v této době na letišti pohybovala na úrovni 39,2 stupňů ve stínu a kdo mohl, tak se chladil a mazal krémem co to šlo. Závodníci předváděli pěkné hrabačky, některým to trochu plavalo, někdo prořadil, někdo ulil start a v tomto duchu se vše točilo dokola až do třetí hodiny. Abychom pro diváky trochu obohatili program, ve dvě jsme s bývalým pokladníkem a dlouholetým členem výboru Bohoušem Kalábem vyhlásili vítěze divácké ankety o projížďku klasickým Mustangem – Martin Tax nám takto zapůjčil svého nádherného fastbacka z roku 65. A hned prvním číslem se Bohouš trefil přesně, ověřili jsme číslo na vstupence a předali výherce k řidičce vozu, která jej krátce provezla po okolí. Bohužel nám klasických (1. generace) Mustangů přijelo zase málo, Danny neměl na akci na toto čas a Ludvovi šlo špatně řazení. Hezčí by samozřejmě bylo takto vylosovat výherce tři, ale bohužel, když veteránisté na akce nejezdí, nedá se nic dělat. Moc děkujeme za operativnost Martinovi! Jakmile se již kvalifikace chýlila ke konci, opět se potvrdilo, že čas na ni vyhrazený je tak akorát. Nikdo se totiž na start již nehrnul a tak jsme kvalifikaci ukončili snad na minutu přesně. Časomíra pak začala schroupávat data a řadit finalisty do dvojic, toto se následně tisklo. Technická příprava zabrala asi hodinu, takže jsme čekání vyplnili dalším Sexy Car Washem, tentokrát holky umyly klubový Safety Car. Bohužel v odporném vedru bylo čekání na finálové boje pro některé aktéry i návštěvníky příliš dlouhé a z akce odjeli předčasně. Za všech asi 20 lidí kteří kolem akce už od rána lítali musím říci, že jsme jim hrozně záviděli 🙂

Kolem čtvrté jsme začali svolávat závodníky na finálové jízdy. Ti, kterým odjel domů parťák, museli jet sami, aby se jim načetl čas a mohli v pavouku postoupit. Bohužel přestože finálové jízdy byly naprosto jasným bodem programu, první řazení nám zabralo hroznou dobu. Někteří borci čekali na své vyvolání třeba až napotřetí. Víme, že s audiem, které jsme měli přislíbené, by toto bylo rozhodně snažší, ale přesto jsem skutečně nepochopil některé jezdce, proč ve finálových jízdách při jistotě postupu odcházejí od auta a nečekají, až je budeme volat na další kolo. Pro všechny ty, kteří na první zavolání čísla všeho nechali a běželi k autům, aby se smykem řadili do dvojic na startu, to bylo krajně nekolegiální. Nezlobíme se na ty co odjeli, ten den byl dlouhý a únavný, ale pokud se rozhodnete závodit, buďte prosím ve finálových jízdách u svých aut, díky. Nakonec jsme první půlku finalistů pustili do boje dřív, než jsme měli srovnané dvě poslední kategorie. Někde se jednalo o semifinále, jinde o čtvrtfinále, došlo i na to, že už tato první jízda byla v jedné kategorii finálová – pro nedostatek závodníků. Začali jsme kategorií Veteran A/B a následovaly kategorie v pořadí: Veteran ostatní, V6, V6+ (s kompresorem či turbem), V8 do 5099 ccm, V8 nad 5100 ccm, a královskou disciplínou samozřejmě opět V8+ (s kompresorem či turbem). Když Houska přivezl zezadu druhou polovinu závodníků, začali jsme hned řadit nové dvojice postoupivších do dalších jízd a tak to šlo přes všechny kategorie až do konce. Královská disciplína V8+ patřila opět jak my říkáme „Krevetě“ p. Hercoka, následovaného novým sprintovým speciálem s velkými balóny na zadních kolech a třetí pak byl Honza Starosta s jeho okruhovým Trak Pakem. Posledním závodem dne se stala kvůli velkému počtu účastníků již zmíněná kategorie V8 do 5099 ccm, kde se na startu finálové jízdy sjeli: náš předseda Marty s GT 5.0 a již zmiňovaný fox Mustang „Coyote“ bratří Raisrů, jehož železný hukot výfuků nadchnul jistě každého na letišti. Nový hardware slavil úspěch, ale pro Coyota to byla jistě jen epizoda – my se budeme těšit na další setkání. Podrobněji k výsledkům a časům níže. Poté co jsme přivezli i posledního závodníka, na Houskův Safety Car jsme vyskládali sady pohárů a s Dannym a Martym jsme vyhlásili první tři místa v každé kategorii. Poděkováním návštěvníkům za trpělivost jsme se za potlesku s veřejnou částí programu rozloučili a v partou asi třiceti lidí z řad našich členů jsme začali bourat zábrany a uklízet celý plac. V sedm jsme letiště slavně předali jeho řediteli a vše proběhlo v naprostém pořádku. Ti nejodvážnější ještě úspěšnou akci pořádně oslavili v nedalekém pensionu.

Naše třetí samostatné sprinty jsou již historií. Byla to velká jízda a balík práce, který i mě osobně energeticky vyřadil na celý další den. Chtěl bych zde teď poděkovat celému novému výboru, který makal kdykoliv jsem potřeboval, přestože i klukům sil ubývalo. Nikdo se neflákal a i ti co i závodili za mnou několikrát přišli, že jestli je potřebuju, že hned jezdit přestanou – toho si vážím. Děkuju všem členům a jejich kamarádům, kteří přiložili ruku k dílu a s realizací a úklidem spritnů nám na místě pomohli. Je radost dělat akce, na kterých místo remcání členové našeho klubu raději makají. Děkuju i všem, kteří mi přinesli pití, protože v tom blázinci jsem si ani nestíhal uvědomit, že jsem sám od sebe vypil jen asi půl litru vody – jen díky vám jsem to nejspíš vůbec přežil. Děkuju zde i všem dodavatelům a zúčastněným stánkařům, jejichž dobré služby jistě využijeme i v budoucnu.

A teď už se jen těším na Krumlov, kam si poprvé po deseti letech práce pro klub pojedu skutečně odpočinout. Mějte se do té doby fajn!

Honza Orna

 

Startovní listina:

Start. číslo Jméno Kategorie Vůz
1 Kuda Bronislav V8 do 5099 Mustang 12
2 Raisr V8 do 5099 Mustang 88
3 Tichý V6 Mustang 05
4 Hejhal V8 do 5099 Mustang GT 12
5 Rulf V8 do 5099 Mustang GT 05
6 Vosel V6 Mustang 07
7 Hrabaň V8 do 5099 Mustang GT 08
8 Dlouhý V8 do 5099 Mustang 06
9 Polner V8 do 5099 Mustang 07
10
11 Hejlek V8 do 5099 Mustang GT
12 Bögl V6 Mustang 06
13 Koudela Veterán A/B Ford 79
14 Nezval V8 do 5099 Mustang GT 07
15 Táborský V8 do 5099 Mustang GT 12
16 Šmahel V8 do 5099 Mustang GT 09
17 Bohuslávek Veterán ostatní Cobra 427 76
18 Gulf Veterán ostatní Cobra 427 76
19 Pavel V6 Camaro 93
20 Wertheim Veterán ostatní Cobra 427 79
21 Hercok V8 + Corvette ZR1
22 Vlk V6 Mustang 05
23 Brdečka V8 do 5099 Mustang GT 07
24 Hašku Veterán ostatní Chevrolette Capri 79
25 Brejcha Veterán A/B Mustang 67
26 Schuhmacher V8 + GT500
27 Tomáš V8 + Mustang 05
28 Neumann Veterán A/B Chevrolette Camaro 79
29 Starosta V8 + Mustang Roush 09
30 Stavosta Jan V8 nad 5100 Mustang Shelby
31 Lichmovský V8 do 5099 Mustang GT 06
32 Kvěch V6 + Dodge Neon 05
33 Karas V6 Mustang 11
34 Čajan V8 nad 5100 Chevrolette Camaro 91
35 Tříska V8 nad 5100 Chevrolette Camaro 87
36 Šulc Václav V8 nad 5100 Dodge Challenger 08
37 Jalůvka V8 nad 5100 Chevrolette Camaro 10
38 Šulc Jan V8 do 5099 Mustang GT 05
39 Fiala Veterán ostatní Chevrolette Camaro Z 28 79
40 Březina V8 nad 5100 Chevrolette Camaro 10
41 Kuda Lukáš V6 Mustang 05
42 Přenosil V8 nad 5100 Corvette
43 Šindelář V8 + Mustang GT 07
44 Vitoušek V8 + Shelby 500 GT 08
45 Robert de NitroV8 + Mustang 07
46 Firemann V8 + Corvette 06
47 Blažek V8 + Mustang 65
48 Vyrtych V8 nad 5100 Chevrolette Camaro 13