Jak se nám planeta otepluje, tak říjen, který se obvykle pro motoristické akce již příliš nehodil, se stává prodloužením sezóny. Bylo tomu tak vloni, letos to vybízelo k organizaci další akce. Rozhodl jsem se proto klubáky pozvat na fajnovou projížďkovou trasu po Karlštejnsku, Berounsku, Křivoklátsku a Rakovnicku, a aby byla nějaká záminka proč trávit zase celý den v autě: oběd na Hradě v Červeném Újezdě s možností následné prohlídky a dále Museum Praga ve Zbuzanech. Na začátku týdne ale ručička teploměru začla klesat až k nule, propuklo přezouvací šílenství, a několik našich klubáků ztratilo odvahu a účast zrušilo. Vytrval jsem v odhodlání jet za každého počasí a na Pokecu tuto hlavní myšlenku stále opakoval. Nakonec se sešlo 12 klubáků, které počasí nevystrašilo a jsem si jist, že nikdo z nich nelitoval.

Před osmou ráno jsme se začali sjíždět na odpočívadle v Rudné u Prahy, tradičně na opuštěném parkovišti před hotelem Atol. Na studeném a mokrém povrchu jsem si dal hnedle po příjezdu několik veselých donutů a voda nevoda, pálil jsem dobíla, přesně jak mě instruoval Olda: “Hrabat, hrabat, hrabat, a když to nehrabe, je to rozbitý”. Na place jsme pak vyčkali než se sjeli všichni co měli dorazit, rozdal jsem všem mapku trasy, kterou připravil Martin Sihelský, probudil jsem pak Ludvu, který pak zamířil rovnou do Berouna, kam rovnou mířil stejnětak i MichalaKR, který se po cestě z Brna zdržel na dálnici. V osum jsme tedy naskákali do aut ve stylu LeMans, trochu si zase hrábli, seřadili se a ve výletním tempu se vydali krásnou podzimní přírodou po trase přes Karlštejn do Berouna.

V Berouně u OMV na nás čekali oba zaspavší kolegové, chvíli jsme si odpočali a už jsme zase nahazovali motory pro další úsek cesty. Ludva mě potvrdil, že cesta přes Beroun je již opravená a že nemusíme most objíždět přes dálnici, jak tomu bylo když jsem trasu plánoval a projížděl před dvěma týdny. Snažil jsem se čekat, aby nás všichni dojeli, kdyby je to zmátlo, ale na výpadovce na Nižbor jsme byli v kompletu připraveni a vyrazili jsme na úžasné cesty hlubokými lesy u Křivoklátu, s trasou mířicí do centra Rakovníka. Na náměstí bylo nějak plno, takže každý zaparkoval kde to šlo a dali jsme si půl hodiny pauzu. Já jsem s několika dalšími vyrazil na kafe a zákusky do blízké cukrárny. V půl jedenácté jsme nastartovali koníky a začali se řadit k výjezdu. Za kasou jsme se postavili pěkně do dvojstupu a čekali až budeme všichni pohromadě. Když jsme už udělali zácpu, raději jsme vyrazili po plánované cestě do Nového Strašecí. Jakmile to šlo, tak jsme na konci města opět zastavili, aby se celá skupina sjela, bohužel nám stále chyběl Boban, který se trochu zdržel na náměstí a zamíchal se mezi jiné osobáky. Na klíčovém kruháči pak špatně odbočil a jel jinudy. Vracet se mu nechtělo, takže jsme se dohodli, že dorazí s Jájou rovnou do Červeného Újezda. Pak jsme se tedy opět rozjeli, v Novém Strašecí uhnuli na starou Karlovarku, v Tuchlovicích jsme se trochu zdrželi v objížďce kvůli místní pouti a dále směřovali ku hradu i přes rozkopanou Velkou Dobrou. Pokračovali jsme dále, v Kyšicích jsme potkali naproti jedoucího Oldu 03, který se právě vracel z práce, projeli Unhošť a sypali si to k Červeňáku. Na parkovišti jsme byli podle plánu v půl dvanácté.

Hladoví jako vlci jsme vběhli do Krčmy a začali objednávat pochutiny. Po vydatném jídle se většina klubáků vydala na prohlídku hradních sbírek, já s několika dalšími zůstal pěkně v teple Krčmy, viděl jsem to všechno již mnohokrát. Když se parta vrátila z prohlídky, vydali jsme se k našim plnokrevníkům a znovu nakopli vrtule. Vyjeli jsme tedy do Zbuzan do Muzea Praga, kde si pomalu se zmenšující skupina prohlédla nádherné exempláře legendárních Pragovek. Bohužel se zde nesmělo fotit, takže z tohoto zde nic neuvidíte. Před muzeem jsme se pak rozloučili a rozjeli se k domovům.

Od rána nás provázel mírný deštík, který místy přecházel do polojasna a i zatažena, když jsem jel zpátky tak u Červeňáku byly už dokonce suché silnice. Jako již mnohokrát, počasí vyšlo dobře, klouzalo to jenom když jste chtěli a to i na letňákách, na kterých několik klubáků, mě nevyjímaje, výlet absolvovala. Ve Středních Čechách to prostě nikdy není tak horké jako jinde. Všem co jeli děkuju za účast a věřím, že jste si mou oblíbenou projížďkovou trasu užili. Děkujeme zde personálu Hradu Červený Újezd za dobré jídlo i za prohlídku, zároveň díky i do zbuzanského Muzea Praga.

Tímto výletem je letošní na akce bohatá sezóna ukončena. Nyní nás čeká její oficiální shrnutí na Valné Hromadě na konci listopadu. Budeme se těšit na všechny aktivní členy, kteří nám tam přijedou pomoci plánovat klubové aktivity na přístí rok a zároveň s námi rozebrat uplynulou sezónu. Takže zase brzy klubáci naviděnou!

Honza Orna

Pár fotek na doplnění od Jany Mrhalové
Pár fotek na doplnění od Miroslava Rulfa