Na akci nás pozvali kolegové z 1st US Veteran Cars Clubu Praha, neboť se stali spolu s Harley-Davidson Clubem Praha jedněmi z hlavních aktérů. Zajímavý areál lákal amerikanisty z širokého okolí a tak jsme vyčlenili trochu času a v tradičně silné skupině vyrazili k Hradci šířit slovo boží („Mustang“).

Pro ty jedoucí z Prahy jsme s Dannym (69) dohodli skupinové sraziště u první benzínky na D11, kam se po ránu dostavili ještě tito klubáci: Miloslav (06) s Roushem Stage 2, Elvis (65) se sněhobílým HardTopem, Kojak (67) s nařvanou Elou, usměvavý Alexey (05) v GT, Kerim (07) v jeho kabriu, Boďas (05) se Saleenem, Kraken (67) s jeho oblačným HardTopem, Eda (06) s jeho GT kabriem, nováček Vosel (65+08) tentokrát bez Mustošů a pár dalších neklubových Stangů. V půl deváté jsme vyrazili na dálnici a poklidnou jízdou kolem 110 km/h jsme si to v točící se koloně frčeli do Hradce. Po cestě nás předjíždělo několikero dalších Mustangů, některé jsme na sraze potkali, jiné nikoliv. Značení od dálnice na akci bylo perfektní, dojeli jsme bez sebemenšího zaváhání.

U vjezdu nás překvapila nutnost vyplňovat znovu celou registraci, kterou jsme si poctivě udělali všichni přes web. Vytištěné vstupenky s čárovými kódy byly tak k ničemu, děvčatům bylo nutno nadiktovat vše znovu, a to prosím včetně rodných čísel nebo čísel občanských průkazů… Než jsme se všichni sešli za branou, uběhlo dvacet minut, nahodili jsme motory a ve skupině se vydali dovnitř areálu, abysme stáli pěkně pospolu. Aby všichni množící se návštěvníci akce věděli, co jsme zač, střihnul jsem jim tam včele kolony několik veselých dunutů i se střelbou z výfuků 🙂 Olda na druhém konci republiky se jistě musel pousmát, vybavil jsem si jeho základní poučku: „Mustang musí hrabat a hrabat a hrabat, a když to nehrabe, je to rozbitý!“

Pořadatelé nás nasměrovali na parkoviště na trávě, která byla ještě značně nacucaná z nočních dešťů, místy se objevovaly i menší laguny. Chlapci ale vůbec nevěděli jak řešit naše společné stání, nebyli schopni rozhodnutí jak se máme postavit vedle sebe, pořád se jen dívali jeden na druhého a dohadovali se místo toho, aby nám zvedli pásky, kterými byl prostor ohraničen, nebo řekli jasné slovo, že naše místo je tady a tady. Ve finále jsme pak stáli namícháni mezi spoustou jiných amerik, místo na další Mustangy nám nenechali a tak nově příchozí museli stát rozházení po areálu. Připomnělo mi to ranné srazy kterých jsme se jako klub účastnili, to nás ale bylo pět nebo šest, dneska jsme už o hodně dále a servis na jiných akcích je už perfektní. Organizace tohoto rána od vjezdu až do parkování byla amatérská, na tom bude nutno ještě zapracovat. Byla to místní první akce v takovém rozsahu a právě proto samozřejmě pořadatelům odpouštíme.

Jelikož Jirka (05) na tuto akci nemohl jet a Elvis měl v Praze hotová trika na novou sezónu, dohodl se ještě s Dannym a čtyři krabice ze šesti s sebou do Hradce přivezli. Elvis vzal taky nový shop s bannery, který zde zaznamenal svou premiéru. Počáteční rozpaky z toho, že nás nikoho nenapadlo vzít nějaký stolek, vyřešil aktivní Danny dohodou s jedním stánkařem, který nám ochotně zapůjčil jednu lavici, děkujeme! Rozložili jsme stan, ověšeli ho bannery a zahájili prodej triček, rozdali jsme taky několik dalších našim členům. Lidí bylo na akci hodně a i přes občasné přeháňky tu byla kupní síla srovnatelná s Luštěnicemi. Bohužel neměli jsme ani zdaleka celý sortiment našeho shopu, a ani všechny velikosti nově vyrobených triček, nedalo se to pobrat. Stánek se logicky stal středobodem naší činnosti na place, kde jsme debatovali s klubáky i fanoušky Mustangů, přibírali nové členy a často se v něm i schovávali před deštěm i přehnanými úpaly. Ukázali se tam u nás další klubáci, kteří dorazili po vlastní ose: Váša (05) s GT, Homer (95) s pětilitrem, David (05) s V6, Michal K. (09) s GT California Special, Broňa (05) s V6 cabrio, Franky (06) s V6, Petr Š. (06) s GT kabriem, Zdeněk (99) ve V6, nováček Jerry s HardTopem 68, nováček Hosty s V6 2010, Radovan (08) se Shelby GT500, Přéma (70) v Oldově Cobře 03 konečně po výměně spojky a převodovky.

K vidění na akci byly vyjma krásných amerik a úžasných motorek, i sprinty které se na ranvej vracely počas celé akce. Z našich závodil pouze nováček Jerry s jeho nově dokončeným HardTopem 68, jiné Mustangy na sprinty jsou prozatím nečlenů, což je škoda. Dále zde bylo možno najít různé krámky se zbožím jaké z podobných srazů již znáte, desítky stánků s lákavým občerstvením všeho druhu. Novinkou pro nás byl stánek s pečenými bramborami s různými příchutěmi, to jsme ještě nikde neviděli a bylo to naprosto vynikající. Došlo i na spanilou jízdu, které většina z nás co jsme půl dne stáli ve shopíku, využila k pauze na jídlo a pití. Začínal se hrát důležitý hokejový zápas a i na to moudří stánkaři mysleli a umístili do svých stanů LCD obrazovky, perfekt! Při návratu z projížďky Homer předvedl ukázkový burnout, opět aby všichni věděli, co jsme zač – čili dravci 🙂 Po projížďce už na place nebylo tolik lidí a zájem o náš shopík klesal, do toho se začaly stahovat mraky od východu. Složili jsme proto náš stan, rozloučili se s těmi které jsme ještě potkali a vyrazili k domovu. Po cestě mě zastihl hustý déšť jaký jsem s Mustošem ještě nezažil, a i přes rychlost 80 km/h na pátou rychlost na dálnici mi zadek lítal do smyků i na rovince. Doufám jen, že to všichni ostatní taky ustáli, jet jen o pár kilometrů víc a třeba změnit pruh na dálnici by bylo pro ta naše trochu neohrabaná vozítka osudné.

Celkově se akce líbila jak nám, tak zcela jistě i drtivé většině jiných amerikanistů, motorkářů i obyčejným návštěvníkům. Pokud se bude opakovat, doporučíme všem se jet podívat. A teď už všechny naše myšlenky směřují k Hoškovicím, které jsou tu co nevidět. Těšíme se tam na setkání!

Honza Orna

 

Pár fotek na doplnění od Frankyho
Pár fotek na doplnění od Alexeye