Uhelné safari

2. května 2012

Prvním výletem letošní sezóny byl výlet na Uhelné safari 2012, který pro členy klubu bez nároku na honorář nebo úhradu nákladů, zajistil náš člen a kamarád Vojta. Akci jsem s ním plánoval již na loňskou sezónu, ale nějak se nám nepodařilo se časově sejít. O to více nás potěšilo, že se akce těšila pěknému zájmu a zúčastnilo se jí 19 Mustangů! Vlajku veteránů držel tentokrát jen Luboš 67.

Ráno jsem po cestě vyzvednul Bobana 08 a společně jsme dojeli na sraziště na výpadovce na Ústí. Tam jsme se sjeli s nečekaně početnou skupinou Mustangářů, z nichž celá řada byla složená z nováčků, kteří se rozhodli jet podívat a udělat si na klub názor přímo na výletě. Je oceněním přátelské atmosféry v klubu, že se do jednoho všichni přidali nebo se sami přidají v nejbližších dnech po internetu. Dle plánu jsme naskákali do koníků a vydali se do Mostu. Po cestě někteří předváděli koloně nové úpravy svých Mustangů, občas nás někdo opustil na rychlostní vložku, aby se později zase zařadil, a tak by to mělo být.

Do Mostu jsme dorazili na místo kde se konala svatba, takže jsme se jen seřadili na přilehlém parkovišti a Vojta všem vysvětlil plán akce. Přejeli jsme do dolu „Armáda“ a na hlídaném parkovišti odstavili celé stádo. Bylo s námi i pár dětiček, ty nejmenší bohužel na výlet nemohli, jiné si rodiče museli velmi bedlivě hlídat. Trochu jsme na to s Vojtou zapomněli, tuhle informaci jste měli mít na letáku. Tímto se těm které to zamrzelo omlouváme, příště si na to dáme pozor. Důl je aktivní a probíhá v něm těžba, naše návštěva zde byla nadstandardní a mimo zavedené řády právě proto, že zde Vojta pracuje. Jinak bysme v dole takovou volnost měli jen těžko.

Naskákali jsme do třech terénních aut a vydali se do hlubin. Poslechli jsme si úvodní Vojtův výklad o celém dole, o způsobu těžby a o těžebních a přepravních strojích. Když byly zodpovězeny četné dotazy, vydali jsme se zase v teréňácích dolů na obhlídku velkostrojů. Když jsme zastavili u prvního z nich, který ještě navíc aktivně rubal, na půlhodiny jsme tam stáli v úžasu. Následovala skoro nekonečná série dotazů, na které Vojta s trpělivostí pořád dokola odpovídal. Udělali jsme si fotky, kterých budeme mít všichni doma v archivech jen málo – byla to paráda. Sjeli jsme pak ještě níže k jinému typu stroje, který už odkrývá přímo uhlí, také se přeptali na spoustu věcí a fotitli jak o závod. Následně jsme ještě přejeli do míst kde se těží již uhlí a konečně jsme si na něj sáhli. I samo cestování v teréňácích byl určitě nevšední zážitek. Celkově vzato to byla parádní expedice měsíční krajinou, setkání se stroji které nikde jinde nepotkáte, to vše doplněno o komentář ušitý na míru našich požadavků i dotazů.

Nasedli jsme do aut a kvůli konání svatby v restauraci U Ducha jsme zajeli ke Švejkovi, kde pro nás Vojta zamluvil salonek. Nadlábli jsme se a ti zaměstnanější z nás se vydali zpět k domovům, přesto více než polovina ještě pokračovala na Flájskou přehradu, cesta do hor byla báječná a moc jsme si ji užili. Nahoře jsme se nadýchali čistého vzduchu, prošli se a udělali si pár fotek. Dumali jsme pak u Cobry nováčka Ondry, která vařila jak o závod a posteskli si nad odřeninou kterou utrpěl Bobanův Drak, když zajížděl na parkoviště a velký kámen v cestě ani neviděl. Naštěstí se obojí vyřešilo, rozloučili jsme se a pak jsme se rozjeli k domovům. Naše skupinka jedoucí ku Praze šlapala na plyn a po celém dnu v koloně to bylo příjemné zpestření.

Tento výlet byl i unikátní tím, že to byla první klubová akce, kde Tomáš Rendl řídil Mustanga. Mají GT se s jeho strejdou a je to sdílený zážitek. Auto samotné se do klubu přidá již velmi brzy, hned jak strýček bude mít chvilku.

Ještě jednou bych zde za všechny členy chtěl poděkovat Vojtovi za skvělou akci! Máte-li taky zajímavé zaměstnání a chcete klubáky pozvat na výlet, neváhejte a napište nám. Nejbližší akcí bude nyní Sraz v Brně pořádaný Hekym. Naviděnou!

Honza 04

Fotky dalších našich členů najdete na internetech tady a tady.